5 nejlepších automobilových zážitků za rok 2010

Na konci roku každý vzpomíná, jaký vlastně byl. Já to vezmu, jako obvykle, přes auta a vyberu 5 nejlepších, věcí co jsem letos s auty zažil.

1. Jízda v Caterhamu

Až do srpna jsem znal Caterham jen z videí a z dálky z okruhů. A už v té době jsem po tom autě strašně toužil. Poté jsem ale díky akci s předplatným Speedu získal svezení v Caterhamu CSR 200 se samotným šéfredaktorem časopisu Honzou Červenkou za volantem. Jak to probíhalo jsem popsal v článku Svezení v Caterhamu. Připomenu jen zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,6 sekundy. Je třeba něco dodávat? Honza Červenka své auto ovládá vskutku skvěle a těch pár okruhů bylo opravdu šílených a nezapomenutelných. Od té doby po žádném jiném autě než Caterhamu netoužím. Nemusí to být přímo CSR, stačil by i ten nejlevnější – Caterham Monaco Special Edition.

Caterham CSR 200

2. Jízda na mosteckém okruhu s mým Fiatem 127

První svezení na okruhu s mým stařičkým fiátkem stálo opravdu za to. Byl jsem sice absolutně nejpomalejší, ale užil jsem si to maximálně. A Fiat taky. Po 4 kolech měl bohužel docela dost, takže jsem jich pak už ani víc nejel. Více v článku S Fiatem 127 na závodním okruhu a nebo na videu na YouTube

Okruh Most

3. Autosalon v Ženevě

V dubnu jsem byl na prvním opravdu velkém autosalonu – na 80th International Motor Show v Ženevě. A viděl jsem auta, jaká už asi v životě neuvidím. Nádhera. Příští rok jedu zase… Reportáž z autosalonu: Ženevský report.

Autosalon Ženeva

4. Engine Club

Než jsem zavítal do toho místa ukrytého v samém centru Prahy, nevěřil bych, že místo takhle nasáklé benzínem a s tolika raritami se v Čechách nachází. Stojí tam jeden skvost vedle druhého a obyčejný smrtelník se tam jen tak nedostane. Já se tam dostal díky předaukční výstavě, která byla přístupná veřejnosti. Škoda, že jim ta aukce moc nevyšla a prodali jen asi 2 vozy. Článek: Návštěva v Engine Clubu.

5. Prostestní jízda Prahou

Spontánně vzniklá akce svolaná pomocí Facebooku na protest proti neustálému omezování řidičů ze strany úředníků. Média to pojala jako protest proti padesátce na magistrále, ale jen kvůli tomu to nebylo. Zavedená padesátka byla jen příslovečná poslední kapka. V den protestu hodně sněžilo, strašně to klouzalo a zúčastněných nebylo mnoho, ale byla to skvělá akce. Projeli jsme se z Čestlic až do Holešovic a zpět, brzdili dopravu, troubili, … prostě dali o sobě vědět. Druhá akce konaná o něco později už měla účast mnohem větší, byla organizovaná, ale už to nebylo ono… Pak se tuším jely ještě nějaké protestí jízdy, ale těch jsem se už neúčastnil. Více o akci v tomto článku: Protestní jízda Prahou.

protest

Nejlepší silnice

Nedá mi to a ještě musím zmínit nejlepší silnici, po které jsem se letos projel. Je to taková zmenšenina silnice vedoucí průsmykem Stelvio – úzká silnice, samá serpentina, prudké srázy, žádná svodidla. Bohužel se taková pěkná silnice nenachází u nás, ale až v dalekém Chorvatsku na poloostrově Pelješac. Silnice vede do vesničky se jménem Crkvice a na většině navigací jí budete hledat marně. Chce to sledovat ukazatele. A když náhodou pojedete na Pelješac, pěkně si ho projeďte. Najdete tam spoustu krásných zakroucených horských silniček s velice kvalitním asfaltem.

silnice do Crkvice silnice do Crkvice

A co se stát nemělo?

Na závěr ještě přidám jeden zážitek, u kterého bych byl mnohem raději, kdyby se nestal. Po dlouhé zimě jsem v březnu, asi po 3. v tomto roce, vytáhl Fiátka na výlet a skončilo to Espacem zaparkovaným v mém kufru. Řidič za mnou nedobrzdil. V autě jsem měl dva spolujezdce, řidič Espacu rodinu. Naštěstí se nikomu nic nestalo, pojišťovna vše zaplatila a Fiátek byl po pár týdnech zase připravený v celé své kráse. I tak bych si ale něco takového moc nerad zopakoval.

Fiat 127

Pokud jste to přelouskali až sem, tak Vám přeji šťastné Vánoce a do nového roku mnoho najetých kilometrů, žádnou nehodu a spoustu zábavy za volantem.

Sepsáno 23. 12. 2010 v tématu: auta a vše okolo; Přidejte si do RSS čtečky RSS článků nebo RSS komentářů.Váš komentář