Česká Route 66

Nemám rád cesty po D1. Kdo by také měl. Hrozný povrch, hustý provoz, každou chvíli nějaká rozkopaná část. Prostě 200 km nudy. Před časem jsem tedy zkusil najít zábavnější aletrnativu, kudy jezdit mezi Prahou a Brnem a myslím, že jsem jí našel. Inspiroval jsem se v článku o České Route 66 od Jirky Červenky na Autowebu. Jen jsem ji trochu rozšířil z pouhé silnice 602 o Staré Brno a silnici 112.

Americká Route 66

Starý Masarykův Okruh

A začnu hezky od Brna, tak, jak jsem to jel nejdříve. Až budete z Brna vyrážet, vyjeďte směrem na brněnskou čtvrť Kohoutovice. Zde totiž najedete na severní část bývalého závodního Masarykova okruhu. Z Kohoutovic pokračujte přes Žebětín, kolem nového Masarykova okruhu (kde se můžete zastavit a porozhlédnout se) a pokračovat do Ostrovačic. Zde se bývalý okruh stáčel zpět směrem na Brno, ale tato část v současnosti již neexistuje – místo ní tu vede D1. V této první, asi 11 km dlouhé části najdete úzké silničky uprostřed lesa, pěkné zatáčky (s kluzkým listím na kraji), ale i vesnice, tak jeďte opatrně.

Silnice č. 602

V Ostrovačicích najedete na silnici č. 602. Ta vede přes Velkou Bíteš, Velké Meziříčí a Jihlavu až do Pelhřimova. Celkem je to zhruba 100 km. Jsou zde hlavně dlouhé rovné úseky, kde se dá jet opravdu rychle, táhlé zatáčky a pouze pár vesnic, kde můžete zvolnit a nechat auto trochu odpočinout. Po většinu cesty je zde také kvalitní asfalt. Jen z Jihlavy do Pelhřimova by to chtělo ještě trochu doladit – je zde hodně záplatovaná cesta a vyjeté koleje, ve kterých se drží voda.

Silnice č. 112

Z Pelhřimova pak pojedete asi 65 km po silnici 112 přes Červenou Řečici, Čechtice a Vlašim až do Benešova. Po cestě jsou opět dlouhé rovné úseky, ale také moc pěkné zatáčky a pár serpentin. A po většinu cesty opět kvalitní asfalt.

Benešov – Praha

Cestu z Benešova do Prahy už nechám na každém, jak se mu bude chtít, protože odtud už žádná příliš zajímavá trasa nevede. I když možná se mi to zdá nezajímavé, protože tuto trasu jezdím často a pravidelně již několik let a už mne zde nic nemůže překvapit… Takže kudy pojedete si vyberte podle nálady a hustoty provozu.

Zkuste to a uvidíte

Pokud tedy máte dostatek času, nebo prostě jen nechcete jet po D1, tato trasa je vcelku příjemná volba. Zkuste a uvidíte… Časově to zabere jen asi o hodinku více a rozhodně to není taková nuda, jako dálnice. Za mokra jeďte opatrně a za mlhy doporučuji tuto trasu vůbec nezkoušet. Vím o čem mluvím, protože jsem to jendou večer za mlhy jel a místy nebylo vidět na krok…

Zde je pár fotek, které jsem při jedné noční cestě udělal:

Silnice č. 602 Silnice č. 602 Silnice č. 602 původní trasa starého Masarykova Okruhu původní trasa starého Masarykova Okruhu původní trasa starého Masarykova Okruhu původní trasa starého Masarykova Okruhu původní trasa starého Masarykova Okruhu původní trasa starého Masarykova Okruhu původní trasa starého Masarykova Okruhu původní trasa starého Masarykova Okruhu původní trasa starého Masarykova Okruhu původní trasa starého Masarykova Okruhu původní trasa starého Masarykova Okruhu původní trasa starého Masarykova Okruhu původní trasa starého Masarykova Okruhu původní trasa starého Masarykova Okruhu původní trasa starého Masarykova Okruhu

Sepsáno 9. 11. 2008 v tématu: nejlepší silnice v Čechách; Přidejte si do RSS čtečky RSS článků nebo RSS komentářů.


komentáře k článku Česká Route 66


 • code | 24. 1. 2010 11:01 | #

  Ahoj! Super clanek, klidne pridavej dalsi cesticky, na kterych se to da trocuh rozpalit!

 • Cadillac Ranch | 11. 4. 2012 18:46 | #

  Nazdar Smaine,
  je mi líto, ale máš v článku chybu! Chybou je označení české Route 66, jelikož i Česká republika má svou silnici číslo 66!

  Veškeré informace najdeš na http://www.cadillac-ranch.cz/cs/novinky/95-i-nedelni-prejezd-ceske-route-66-aneb-jsem-snehova-vila.shtml

  Měj se Cadillac Ranch

 • Martin | 11. 4. 2012 19:20 | #

  Já to nebral podle číslování silnic, ale podle charakteru. Stejně jako Route 66 vede napříč Spojenými státy, tak ta “moje” 66 vede napříč ČR.

 • Cadillac Ranch | 16. 4. 2012 19:19 | #

  ovšem originílní Route 66 vede přes téměř celé spojené státy, ale také se tak jmenuje a to od roku 1926… každopádně je dobře, že máš tu svou RT66 :-)


Váš komentář