Google mapy v češtině – oficiální představení

Před nedávnem nám do firmy přišla pozvánka na představení nového produktu společnosti Google. A tak jsem byl, jako největší zdejší internetový maniak, :-) vyslán, abych zjistil o co jde. A jak jsem se dnes dozvěděl, šlo o představení služby Google Mapy Česká Republika BETA (což je její přesný název).

oficiální představení - Google Mapy ČR

Po předložení pozvánky, registraci a vyfasování machršňůrky na krk mi u dveří hned vrazili do ruky skleničku se sektem, takže mi bylo hned jasné, že tohle je ta správná “VIP only” akce a to je věc, které se neúčastníte každý den (tedy alespoň já ne). :-) Ještě k tomu když to pořádá Google. Na jedné Google přednášce jsem už sice byl, ale s tou pro školy se ta dnešní moc srovnávat nedá. Po chvíli okukování prezentačních prostor, kde byly k vyzkoušení právě nové mapy v češtině, začalo samotné představení map, které uvedla Táňa le Moigne (country manager, Google ČR). Ta řekla jen pár úvodních slov o tom jak je Google největší vyhledávač, na světě i v Evropě. Zajímavé je, že ČR nezmínila. :-) Také, že od svého oficiálního otevření české pobočky před 17 měsíci u nás představili již 17 produktů, že by v tomto trendu nadále rádi pokračovali a poděkovala partnerům, kteří při tvorbě map s Googlem spolupracovali.

Táňa le Moigne

Pak již nastoupil Jaroslav Bengl, který pracuje na mapách ve vývojovém středisku v Zurichu, krátce shrnul historii vývoje map (Mimochodem, věděli jste, že nejstarší nalezená mapa pochází z území dnešní Moravy?) a předvedl k čemu všemu se dají mapy Googlu používat. A je pravda, že toho není zrovna málo. Vyjmenuji jen pár funkcí, na které si vzpomenu:

  • plánování tras s českými dotazy, takže do hledání napíšete např. “z Miličína do Prahy” a ono vám to vyhledá trasu, kterou si samozřejmě pak můžete i upravit podle svých potřeb,
  • hledání nejbližší hospody, parkoviště, … (př. “hospody v Praze”), :-)
  • možnost přidání vlastní firmy do mapy včetně fotek, videa a jiných podrobností,
  • zobrazení detailu o nalezené firmě včetně například hodnocení od zákazníků
  • vytváření vlastních map a spolupráce na nich s jinými uživateli a jejich sdílení,
  • propojení se serverem Panoramio (fotky uživatelů),
  • propojení se serverem YouTube, takže se ukáže, kde bylo které video natočeno, pokud je tato informace známá,
  • zobrazení vlastní vrstvy nad mapou,
  • zobrazení aktuální oblačnosti nad určitým územím,
  • mapy pro mobily s tím, že telefon díky tomu, že ví, ke které BTS je připojen je schopen určit i přibližnou polohu, kde se nachází.

Jaroslav Bengl

nejstarší dochovaná mapa

historie map českého území

historie map Google

oficiální představení - Google Mapy ČR

Jako poslední nastoupili 2 zástupci firem, kteří používají mapy Googlu ve svých webových aplikacích a předvedli jejich použití v praxi. Byla to zástupkyně serveru bezrealitky.cz Božena Zbranková a zástupce 360cities.net Jeffrey Martin.

Božena Zbranková

oficiální představení - Google Mapy ČR

Jeffrey Martin

Pak už nás jen představitelka Googlu upozornila na soutěž s Google mapami a prezentace byla u konce. Po prezentaci bylo možné si promluvit i s pár Googlery nejen z Čech, kteří byli přítomni a také si zajít na připravené občerstvení. Na to už jsem ale neměl moc času, protože jsem musel odejít…

oficiální představení - Google Mapy ČR

oficiální představení - Google Mapy ČR

oficiální představení - Google Mapy ČR

oficiální představení - Google Mapy ČR

Sepsáno 6. 5. 2008 v tématu: technika, weby, gadgety; Přidejte si do RSS čtečky RSS článků nebo RSS komentářů.Váš komentář