Návštěva v Centru Tereza

O Centru Tereza Elsa jsem se letmo zmínil již v minulém článku o přístupnosti Seznamu. Centrum Tereza je součást katedry matematiky na FJFI ČVUT a zabývá se pomocí zrakově postiženým uživatelům při práci s počítačem. Toto centrum mělo dnes den otevřených dveří, tak jsem se vydal prozkoumat, jak vypadají různé softwarové a hardwarové pomůcky pro zrakově postižené uživatele zblízka.

počítač s braillským řádkem v Centru Tereza

Centrum Tereza je vlastně taková vcelku malá, na první pohled obyčejná, počítačová učebna. Pár počítačů s monitory, repráky a nějaké ty tiskárny. Stačí se ale podívat pozorněji a uvidíte mnoho, pro běžného uživatele nestandardních věcí – braillské řádky, tiskárnu reliéfních výstupů, braillskou tiskárnu, uživatele píšící něco do počítače s vypnutou obrazovkou aj. :-)

Já se tam byl podívat kvůli tomu, abych v reálu viděl, jak funguje hlasový výstup při odečítání obrazovky. Hlavně při práci s webem, protože to mne nejvíce zajímalo. I když povídání o hlasové čtečce a její předvedení bylo velmi zajímavé, nakonec mne uchvátilo něco úplně jiného. A to audiohry. O tom ale až za chvíli…

Česká znaková sada Braillova písma

Hlasová čtečka je, jak jsem byl poučen, je nesprávný název – správně je to prý odečítač obrazovky (screen-reader) s hlasovou syntézou. Ale protože hlasová čtečka je název kratší, budu ho tu používat dále. :-) čtečka je velice zajímavý software pro práci s počítačem, s jehož pomocí se dají ovládat takřka všechny běžné aplikace ve Windows (jiný operační systém jsem tam neviděl) včetně Wordu, Excelu, IE a mnoha jiných. Dokonce jsem tam viděl nainstalované i instant messengery jako Miranda, či Skype. Veškerý pohyb ve Windows se obstarává pomocí klávesnice, nebo i v kombinaci s braillským řádkem, což je ale podle mne složitější a zdlouhavé. Jak jsem mohl vidět, tak člověk, který je zvyklý se čtečkou pracovat, může počítač ovládat docela rychle, prakticky jako zdravý vidící uživatel. Při práci jsme měli chvíli i vypnutou obrazovku. Rázem pak ovládání počítače „vidíte“ úplně jinak… :-)

braillský řádek

Pak přišlo na zkoušení webů. Překvapilo mne, že i web s rámy (frames) je možné relativně pohodlně ovládat. Doteď jsem si myslel, že web s rámy je pro přístupnost problém. Bylo nám potvrzeno, že Seznam.cz je nyní opravdu dobře přístupný a je radost s ním pracovat i když nevidíte. Zato třeba na webu fjfi.cvut.cz se dá také docela dobře (s vypnutým monitorem) ztratit. Například při postupném předčítání čísel od 1 do asi 20 jsme to vzdali a zapnuli monitor, abysme zjistili, že to je vlastně jen nevinný kalendář… Nebo, že políčko vyhledávání se špatně hledá, protože to, že to je právě vstupní políčko pro vyhledávání pochopíte až po prozkoumání okolního kontextu. Přitom by stačilo přidat k tagu input tag label a tlačítko vyhledat udělat jako tlačítko a ne jako odkaz. Toto jsou sice drobnosti, ale jak jsem se přesvědčil, i tyto drobnosti můžou práci s webem docela ztížit. Práce se čtečkou je celkově velmi zajímavá a doporučuji, pokud máte tu možnost, si ji vyzkoušet.

Co mne ale opravdu odrovnalo byly již výše zmíněné audiohry. Vůbec jsem netušil, že nevidomý uživatel si může také zahrát třeba Dooma, závody s auty, či válečnou hru s tanky… Ve hrách se orientujete jen podle zvuku a je potřeba umět alespoň trochu anglicky, protože například menu je předčítáno a na monitoru ho neuvidíte. Mnoho her pro nevidomé najdete na adrese audiogames.net. Nebojte se a vyzkoušejte je… ;-)

takhle vypadá rozjetá závodní hra a takhle se hraje doom

Návštěva Centra Tereza byla velmi zajímavá a určitě stála za to. Personál centra byl ochotný, předvedl co mohl, a já jsem se zase dozvěděl spoustu nových věcí nejen z oblasti přístupnosti…

braillský řádek braillská tiskárna přístroj na zvýšení kontrastu a zvětšení textu na papíře

Sepsáno 22. 10. 2008 v tématu: technika, weby, gadgety; Přidejte si do RSS čtečky RSS článků nebo RSS komentářů.Váš komentář