Nikon D40 – dostupná zrcadlovka

Už asi tak rok jsem nenápadně pokukoval po digitálních zrcadlovkách. Focení mne vždy bavilo (pár kamarádů mi říká, že jsem horší než paparazzi :-) ), foťák mám u sebe takřka neustále, ale s digitálním kompaktem to nebylo to pravé… No a nedávno se doma “náhodou” objevil Nikon D40

Nikon D40

Vybírání nebylo jednoduché… Chtěl jsem co nejlevnější zrcadlovku (no jo, peníze jsou až na prvním místě… znáte to…) a aby toho uměla co nejvíc. Procházel jsem různá fóra, blogy i různé jiné stránky a nakonec kromě ceny rozhodlo stejně jen to, že se mi D40 prostě líbila nejvíc… :-) Za cenu, která se bohatě vešla i s 4 GB paměťovou kartou a brašnou do 20 tisíc je to, pro začátečníka, slušná zrcadlovka se 2 setovými objektivy (18-55 mm F 3,5-5,6 G II AF-S DX a AF-S 55-200 mm f/4-5,6 G DX ED černý s LC-52 / LF-1), což je pro mé potřeby více než dostatečný rozsah.

Nikon D40

Co se týče parametrů foťáku, tak je to 6,1 Mpx s poměrem stran 3:2, takže hezky na klasické fotky. 6 megapixelů je pro mne víc než dost, protože fotky stejně nenechávám vyvolávat a rozlišení 3008 x 2000 na obrazovku běžného monitoru úplně stačí. A pro představu – v tomto režimu se na 4 GB kartu vejde více, než 1100 fotek. ISO je nastavitelné v rozsahu 200 – 3200, i když použitelné spíš jen do 1600, protože při 3200 už je šum na fotografii opravdu nepřehlédnutelný. Ryhlost závěrky 1/4000 s až 30 s, takže se budu moci vyřádit i s mýma oblíbenýma nočníma fotkama. :-) Dokonce je zde režim bulb, což znamená, že se závěrka otevře při prvním stisku spouště a při dalším uzavře. Takto je možno ji nechat otevřenou až 30 minut, což už je opravdu šílené. :-)) Dále je k dispozici několik expozičních režimů, které jsem zatím ani nepoužil, takže moc nevím co umí. Snažím se fotit jen na manuál, a občas přepnu ještě na automat. A samozřejmě je možné fotit i do RAWu.

první povedená fotka

Co se týče subjektivních pocitů z foťáku, tak váha (cca 0,5 kg) je přiměřená – na krku i v ruce se dá foťák delší dobu snést. V ruce se drží dobře. Nastavování všeho možného je trochu složitější – všude spoustu tlačítek a funkcí, ale spíš jde asi o zvyk, protože už se v tom začínám orientovat. :-) Líbí se mi, že se musí fotit s pomocí hledáčku (na displeji se ukáže až finální fotka, jinak je na něm vidět jen aktuální nastavení) a hezky manuálně ostřit. Oba objektivy mají sice zabudovaný motorek pro automatické ostření, ale zatím jsem to na automat většinou nepřepínal, protože manuál mi vyhovuje. Fotky, když to srovnám s mým původním Sony DSC-W5 jsou nesrovnatelně kvalitnější a hezčí. Soňák už má nejlepší léta za sebou, takže čočky nejsou úplně v nejlepším stavu a krom toho je zřejmě nějaký problém s CCD chipem, protože na každé fotce jsou takové nehezké fleky – a to dokáže dost zkazit i povedenou fotku. Takže tu vlastně srovnávám nesrovnatelné. :-)

makro

Pro představu jsem ještě přiložil pár fotek, co jsem za těch několik dní stihnul udělat. Není to žádný zázrak, ale s foťákem se zatím jen učím, takže mi to určitě prominete… :-) Mimochodem, nově je tu na blogu nainstalován lightbox (prostě jsem se k udělání vlastní fotogalerie nedokopal), takže počínaje tímto článkem si fotky do budoucna konečně budete moci prohlédnout i ve větším. ;-)

umělá růže

Katedrála Sv. Víta

Pražský hrad

Křižovnické náměstí v noci

noční Národní divadlo

noční ulička

Sepsáno 30. 1. 2008 v tématu: technika, weby, gadgety; Přidejte si do RSS čtečky RSS článků nebo RSS komentářů.


komentáře k článku Nikon D40 – dostupná zrcadlovka


 • spooon | 20. 3. 2008 15:22 | #

  to jsem přesně věděl, že Jirka zas bude mluvit něco o Pentaxu.. :-D

  Já zas koukám po Sony Alpha 350…

 • Lujk | 20. 3. 2008 15:21 | #

  Je to peknej kousek. Urcite o podobnym kusu zeleza zacnu uvazovat, jen co bude prilezitost :-)

 • marlin | 20. 3. 2008 15:22 | #

  mel jis si koupit pentaxe

 • Pavel | 31. 3. 2008 20:06 | #

  Škoda peněz koukni raději sem!
  oehling.cz/inshop/digitalni-zrcadlovky-nikon/nikon-d40-af-s-18-55-3-5-5-6-cerny-%5Bid-157702%5D.html

 • Martin | 1. 4. 2008 0:37 | #

  Koukám a vidím, že mají ceny jako v jiných obchodech. Když jsem ten foťák kupoval, tak se ceny pohybovaly v trochu jiných relacích…


Váš komentář