Silniční zákony podle Smain.cz

Po zkušenostech z českých silnic jsem dal dohromady pár bodů, které se sám snažím dodržovat a myslím, že kdyby je dodržovali i ostatní řidiči, bylo by na silnicích o poznání lépe. Některé z bodů uvedených v seznamu by měly být považovány za samozřejmé, ale možná byste se divili, kolik řidičů je nedokáže dodržovat…

 1. Vždy jedu tak, abych dojel živý, zdravý a s nepoškozeným autem.
 2. Pokud nejsou všichni v autě připoutáni, ani se nerozjedu.
 3. Na dálnici, pokud zrovna nepředjíždím, jedu vždy v pravém pruhu. I když za mnou nic nejede. A to i na drncající D1.
 4. Neustále sleduji dění nejen před sebou, ale i okolo sebe. Dívám se dál, než jen na nárazník auta před sebou.
 5. Když mě někdo předjíždí, záměrně nezrychluji a nesnažím se mu předjetí znemožnit.
 6. Pokud míjím nehodu, nesleduji co se tam děje, ale hlavně sleduji provoz okolo sebe a nezdržuji okukováním nehody ostatní. Toto samozřejmě neplatí v případě, že jste bezprostředním svědkem nehody. Pak je třeba zvážit, zda zúčastnění nepotřebují poskytnout první pomoc.
 7. Pokud stojím na semaforu v jednom z prvních 3 aut, mám vždy zařazený první rychlostní stupeň a sleduji semafor. Systém stop-start neomlouvá.
 8. Motorkáři nejsou nepřátelé. V koloně jim udělám místo, v běžném provozu zase počítám s tím, že mohou být o hodně rychlejší, než já.
 9. Za jízdy, ani v koloně, nepíšu SMSky, nečtu maily, noviny atp. I v zácpě stále sleduji, co se děje okolo.
 10. Mlhovky používám jen když je opravdu mlha, nebo panují takové podmínky, kdy je jejich použití potřeba. Za slunečného dne, nebo třeba v noci se světla do mlhy opravdu nepoužívají.
 11. Ke služebnímu autu se chovám, jako bych si ho platil ze svých peněz. Výraz “Platil ze svých peněz” nutně neznamená “jako ke svému“.
 12. Když mě dojede magor (= řidič ohrožující nejen sebe, ale i své okolí), raději ho pustím, než riskovat nehodu.
 13. Nehraju si na učitele, nebo policajta. Nevynucuji si u ostatních řidičů svým stylem jízdy dodržování předpisů.
 14. Neposuzuji řidiče podle SPZky. Pražák po silnici nejede protože chce prudit Ostraváky, ale prostě se jen potřebuje někam dostat (za prací, rodinou, …).

Co si o seznamu myslíte? Jsou to nesmysly? Nechápete, co tím chtěl autor říci? Napadlo vás něco lepšího? Pište do komentářů…

Sepsáno 2. 10. 2011 v tématu: auta a vše okolo; Přidejte si do RSS čtečky RSS článků nebo RSS komentářů.Váš komentář