Víkend v Římě

Koncem února jsem si udělal prodloužený víkend a byl jsem se podívat v Italské metropoli – v Římě. A tu je několik málo postřehů a fotky.

Pantheon
Pantheon

Malá rada hned na začátek. Pokud pojedete do Říma, nesnažte se sehnat co nejlevnější ubytování… za 15 € na noc jsme sice měli ubytování takřka v centru, ale už zapisování při příjezdu bylo dosti odstrašující. Na adrese, kde se měl nacházet náš Hostel byla jen internetová prádelna (jinak řečeno prádelna se 3 počítači s přísupem na net). A v ní Ind, který naštěstí uměl alespoň anglicky (italsky ne). Po chvíli vysvětlování co chceme dorazil majitel a vyřídil to s námi. Naštěstí jsme nemuseli spát schoulení za pračkami, ale v “hostelu” nedaleko. Samotné bydlení také vypadalo docela strašně, ale přežít se to tak nějak dalo, vzhledem k tomu, že jsme se vraceli vždy až v noci a dost unavení. Jen jsme přespali a ráno zase rychle pryč. Nepříjemný pach, ošklivé “štípavé” deky na postelích, malý stoleček, zamykací skříňka, kde fungovaly jen 2 z 5 poliček, po… záchody, špinavé sprchy. Prostě bída. Celkově, když ubytování srovnám třeba s naším Miličínem, tak za pětinu ceny jsou naše chatky oproti Indickému hostelu docela luxusní hotel… :-D Takže pro příště vím, že se vyplatí nějaké to euro přihodit a vyspat se lépe. A taky si před rezervováním hotelu přečíst na internetu zkušenosti předchozích turistů…

Sv. Petr
Sv. Petr

No a jak to vypadá v samotném Římě? První, co mne dost vykolejilo byla doprava. O italském stylu řízení jsem slyšel už mnoho, ale nic vás nepřipraví na to, když to konečně uvidíte na vlastní oči. Omezení rychlosti? Co to je? Barvy na semaforu? Jen doporučené… Dvojitá čára na silnici? Nezajímá… Do 2 pruhů na silnici se vejde 3-5 aut a pár motorek. Parkování na přechodech, chodníku a všude jinde, kde se najde místo je zřejmě naprosto normální. Nebo mladíci ve starém otřískaném Puntu, kterým se nechtělo čekat v zácpě si prostě zapnuli policejní sirénu zabudovanou v autě a jeli. A na to všechno se místní policisté v pohodě koukají… Prostě jsem musel konstatovat, že Řím je 1. místo, kde bych se opravdu bál řídit. Ale musím uznat, že za celé 4 dny jsem neviděl jedinou nehodu. Jen dodám, že v Římě jsou opravdu hodně oblíbené motorky (tipuji to, že v poměru k autům je to tam zhruba 50:50) a malá auta – nejvíce se mi líbily spousty Fiatů 500 a Mini.

Koloseum
Koloseum

Samotné město, kromě toho, že je plné aut a motorek není ani moc pěkné (nemůžu si pomoci, ale Praha je Praha :-) ) a je docela špinavé, ale ty památky, to je vážně nádhera… Co stojí za shlédnutí? Z toho co jsme prošli se mi asi nejvíce líbilo Koloseum, Pantheon, Fontána di Trevi, celý Vatikán – Sv. Petr, Sixtinská kaple, Vatikánská Muzea (mimochodem… po Vatikánu, když jsme přišli, se zrovna proháněl Papež :-) ) a Forum Romanum. Z dalších je to ještě památník Viktora Emanuela II., La Bocca Della Veritá (ústa pravdy), Španělské schody a také výhled z pahorku Gianicolo, ze kterého je krásně vidět celý Řím. Aćkoliv se o historii příliš nezajímám, tak tyto památky mne opravdu uchvátily. Pár fotek následuje za článkem, ale vlastnímu zážitku se nic nevyrovná, protože ta monumentálnost staveb jako je Koloseum, San Pietro, či Pantheon se prostě na fotkách zachytit nedá. Takže pokud budete mít někdy možnost vyrazit do Říma, rozhodně neváhejte… ;-)

Památník Viktora Emanuela II.
Památník Viktora Emanuela II.

Fontána di Trevi
Fontána di Trevi

Koloseum
Koloseum

Koloseum
Koloseum

Koloseum
Koloseum

Koloseum
Koloseum

Koloseum
Koloseum

Forum Romanum
Forum Romanum

Forum Romanum
Forum Romanum

Forum Romanum
Forum Romanum

Forum Romanum
Forum Romanum

Forum Romanum
Forum Romanum

La Bocca Della Veritá
La Bocca Della Veritá

Pahorek Gianicolo - výhled
Pahorek Gianicolo – výhled

Sv. Petr
Sv. Petr

Sv. Petr
Sv. Petr

Sv. Petr
Sv. Petr

Sv. Petr
Sv. Petr

Papež
Papež

Papež
Papež

Papež
Papež

náměstí Sv. Petra
náměstí Sv. Petra

Sixtinská Kaple
Sixtinská Kaple

Vatikánská Muzea
Vatikánská Muzea

Římská Vlčice
Římská Vlčice

Sepsáno 3. 3. 2008 v tématu: z cest; Přidejte si do RSS čtečky RSS článků nebo RSS komentářů.


komentáře k článku Víkend v Římě


  • Vlasta | 20. 3. 2008 15:23 | #

    Hezke fotky.

  • Dada | 20. 3. 2008 15:23 | #

    Ahoj pekny clanek, zrovna se chystam do Rima letecky, take na prodlouzeny vikend. Nevis nejaky tip, kde zjistim info o autobusove doprave,vlacich a metru? Potrebujeme si zjistit cestu z letiste do hotelu…Pokud ano, prosim napis mi email, Dekuji :-)

  • Vašek | 6. 9. 2013 14:13 | #

    Pěknej článek, díky :).


Váš komentář