Zelené peklo

Šílenci do aut, jako jsem já, již podle nadpisu jistě vědí, které místo jsem navštívil. Ano, správně. Projel jsem se po severní smyčce okruhu Nürburgring. Byl jsem na několikadenním výletě po Evropě, a proto, že jsem kousek od okruhu projížděl, nemohl jsem tuto Mekku motorismu nechat jen tak bez povšimnutí a alespoň jedno kolo jsem si projel…

Nürburgring Nordschleife

Pro ty, co netuší o čem je řeč, tak severní smyčka (Nordschleife) Nürburgringu je přírodní, asi 23 km dlouhý okruh, postavený v roce 1927. Na okruhu se konala Grand Prix Německa, avšak po havárii Niki Laudy v roce 1976 se okruh pro závody Formule 1 přestal používat a nahradil ho nově vybudovaný 5 km okruh, na kterém se dnes jezdí závody F1.

Nürburgring Nordschleife

Ten den jsem měl za sebou už asi 800 km za volantem, ale alespoň to jedno kolo jsem si projel. A jaké to bylo? Fantastické… Neměl jsem sice k dispozici žádný sporťák, jen Octavii, i tak to ale pro mne byl ohromný zážitek. Bylo po dešti a celá trať byla vlhká, takže jsem to s rychlostí moc nepřeháněl, protože mě ještě čekalo dalších několik set kilometrů během pár dní a na odtahovce se mi domů zrovna moc nechtělo. Úplně pomalu jsem ale také nejel. Po zaparkování na parkovišti u výjezdu z okruhu u auta trochu smrděly brzdy i gumy… :-)

Nürburgring Nordschleife

Celý okruh znám z různých her, které jsem dříve hrál, takže jak jdou zatáčky za sebou a jak vypadají jsem zhruba věděl. Oproti hrám na počítači se to ale přeci jen dost lišilo. Povrch trati byl velmi kvalitní – prakticky celou trať pokrýval pěkný hladký asfalt. Trať je také o dost širší a převýšení jsou mnohem větší, než jsem čekal. Některé úseky jsou opravdové krpály. Cílová rovinka se mi naopak zdála příliš krátká. Jediný údaj z celé trati, co si pamatuji je, že na jejím konci, před zpomalením k výjezdu jsem jel okolo 180 km/h. Za celé kolo jsem nepotkal jediné auto ani motorku, takže jsem celou trať měl jen pro sebe. Kolik mi ujetí 23 km okruhu se 73 zatáčkami trvalo vůbec netuším (mně to připadalo příliš krátké), protože kvůli vzrušení a nervozitě jsem si úplně zapomněl změřit čas… Nakonec jsem si tam na památku koupil nálepku na auto. Myslím, že na 127 bude vypadat pěkně… :-)

Nürburgring Nordschleife

Pokud jsem někoho navnadil, a chtěl by Nürburgring Nordshleife navštívit, tak od Prahy je okruh vzdálený necelých 700 km a najdete ho 170 km západně od Frankfurtu nad Mohanem a 100 km jižně od Kolína nad Rýnem. Projetí jednoho kola stojí 22 EUR, 4 kol 70 EUR, 8 kol 135 EUR, … , a celoroční permanentku koupíte za 995 EUR. Doporučuji se předem podívat, kdy jsou termíny volných jízd pro veřejnost, jinak riskujete, že budete akorát smutně stát za plotem. Oficiální stránky okruhu najdete www.nuerburgring.de.

Nürburgring Nordschleife Nürburgring Nordschleife Nürburgring Nordschleife Nürburgring Nordschleife Nürburgring Nordschleife BMW M testcenter Nürburg Nürburg Nürburgring Nordschleife Nürburgring Nordschleife

A nakonec fotka, jak najíždím na okruh (to černé auto) z webkamery umístěné u vjezdu na okruh…

Nürburgring Nordschleife

Sepsáno 4. 10. 2008 v tématu: svezení, z cest; Přidejte si do RSS čtečky RSS článků nebo RSS komentářů.


komentáře k článku Zelené peklo


 • lujk | 4. 10. 2008 23:25 | #

  no mazec ! tak az budu mit tu 850 sport coupe’ tak muzem podniknout vylet :D (taky potrebuju nalepku) ;)

 • Martin | 4. 10. 2008 23:28 | #

  Jasný… Já předpokládám, že na ringu jsem nebyl naposledy – rozhodně se tam ještě v (možná vzdálené) budoucnosti hodlám podívat… ;-)
  BTW, včera a dnes tam probíhala akce ‘Ferrari Days’… škoda, že jsem nejel o 3 dny později… :-)

 • Peťan | 9. 7. 2009 15:29 | #

  Yes chlape, gratuluji k projetí tohoto snad nejznámějšího okruhu na světě…! až budu mít svůj Nissan 200SX S13, tak se tam pojedu určitě také mrknout a projet se… je to takový můj sen, ale tak to asi každý motoristický fanda se chce alespoň jednou za život projet na legendární “severní smyčce”… takže ještě jednou gratuluji, sice s octávií to muset být teda zážitek :-D ale pořád je tam ten pocit, že to je přecijenom Nürburgring

 • boruvek | 11. 7. 2009 21:47 | #

  Ahoj,
  měl jsem taky to štěstí svézt se na Nordschleife (jako spolujezdec a kameraman :-), moje zážitky jsem sepsal zde:

  http://blog.boruvka.net/2009/05/zelene-peklo-vylet-na-nurburgring.html

  http://blog.boruvka.net/2009/05/zelene-peklo-vylet-na-nurburgring.html

 • Kryštof | 15. 1. 2011 22:32 | #

  pěkný měl si štěstí žes nepotka nikoho když tam natáčel top gear tak je furt někdo předjížděl :D
  -dotaz jak si nafotil ty fotky aut na trati??? to jsi zastavil u krajnice a fotil??? :D


Váš komentář